Astăzi m-am trezit cu trei taburi deschise în Firefox: Gmail, Hootsuite (cel mai mișto client web de Twitter) și Facebook. Nimic nou niciunde și m-am întrebat scurt: dar ce naiba făceam pe internet înainte de a exista rețelele sociale?
Citeam alte bloguri? Azi am deschis Google Reader-ul și l-am închis repede. Sunt mult prea multe articole necitite ca să mă inspire. E plin de prostii și prostioare: colecții și colecții de site-uri cu căcaturi amuzante care publică mult prea mult pentru a-mi rămâne timp și de cele mai serioase, care mor invariabil sub comanda Shift+A.
Discutam la infinit pe Yahoo Messenger? Habar n-am. În ultima vreme abia dacă am mai deschis unealta aia de comunicare. Cred că ultima persoană cu care am vorbit a fost maică-mea, căreia îi faceam un 101 într-ale comunicării de gen.
Căuatam site-uri noi? M-am obișnuit să le găsească alții pentru mine. N-am mai trăit de mult bucuria descoperirii unui site complet nou.
Căutam informații? OK, asta a rămas, dar astăzi chiar nu mă interesa nimic în mod special și aș fi preferat să primesc ceva, orice, dar pe tavă, ca la televizor.
Rețelele sociale mi-au schimbat mult comportamentul pe internet. Am devenit mai leneș cumva. Am devenit utilizator de internet pasiv. Aștept să vină el la mine.
Imaginea n-are legătură cu postul.

19 reacţii · Comenteaza · Urmăreste comentariile prin RSS
Reactii pe bloguri
11 decembrie 2010
12 decembrie 2010